(+ 420) 777 908 404info@modrotisk-danzinger.cz
Po - Pá:9:00 - 15:30

Máte dotaz? Napište nám

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

Jak si vyrobit modrotisk

                                                           

Jak si vyrobit vlastní MODROTISK?

Základem pro výrobu modrotisku je plátno, tiskařská reserva a špetka fantazie.


Máte-li k tomu ještě i trochu chuti něco vytvářet, pak snad pro Vás nebude ztrátou čas, který věnujete přečtení tohoto textu.

Pro výrobu  modrotisku používáme bílé či jinobarevné plátno (klasický modrotisk je na bílém podkladě), složením 100% bavlna, bez  jakýchkoliv chemických úprav.
 
Jelikož se jedná o reservážní tisk či malbu, spočívá princip výroby v nanesení tzv. Papu (tiskařské reservy) na plátno, který při následném barvení zabrání barvě v přístupu k vláknu. Proto se tato místa neobarví. Po pozdějším odstranění reservy v kyselém roztoku se objevuje motiv,  vždy v barvě podkladu.

Nanesení  reservy na plátno lze provádět různými způsoby. Nejčastěji štětcem či razítky( nedoporučují se bramborová), popřípadě tiskařskou formou. Z důvodu chemického složení  není vhodné nanášet Pap na plátno přímo rukou. Pokud to uděláte,  je nutné po ukončení práce intenzivní omytí.

Po dokončení malby se musí  nechat dílo dobře proschnout, aby nedošlo při  manipulaci k obtisknutí a zároveň k nevratnému znehodnocení díla.

Dále následuje barvení plátna barvou Indigo, tradičním, velmi starým způsobem, které za Vás uděláme my.
Takto zpracovaný modrotisk je třeba nakropit a pečlivě vyžehlit. Tím dosáhneme vysokého lesku. Tuto operaci doporučujeme po každém praní. Jedná se o tzv. oživení modrotisku. Modrotisk pereme v mýdlovém roztoku, max. 40 st. teplém.                                         


Postup práce:

  1. Na rovnou plochu, nejlépe stůl, si připravíme vyžehlené plátno. Jelikož reserva skrz plátno často prosakuje,je vhodné jej podložit.
  2. Do kalíšku si připravíme  důkladně promíchanou reservu. Musí být dobře roztíratelná, ovšem ne  „vodová“.Reserva je ředitelná vodou. 
  3. Dále je třeba mít po ruce tužky , štětce, razítka  ……
  4. Pomocí štětců či razítek začneme reservu  nanášet na plátno ve velmi slabé vrstvě..
  5. Dbáme na případné nežádoucí odkápnutí reservy na plátno. V takovém případě doporučujeme zasaženou část začlenit do vzoru.
  6. Je vhodné volit vzory jemné, složené z linek a teček. Velkým plochám se spíše vyhýbat.
  7. Po ukončení práce  necháme nehybně dílo zaschnout.  . Malba musí být na omak suchá.
  8. Pokud bylo zakoupené plátno rozstříháno na menší kousky , je nutné je zpět sešít do pruhu o š. 80cm tak, aby díly měly kresbu na jednu stranu
  9. Takto připravený výrobek je možné odevzdat k obarvení.

Obchodní podmínky**:

Plátno bíle šíře 85cm99Kč / 1m
Tiskařská reserva590Kč / 1l*
Colorování  indigo55Kč / 1m
 
*1l reservy je dostačující na cca 50m plátna. Lze objednat od minimálního množství 1dcl.
** tyto položky lze objednat přes e-shop !!!

Ceny neobsahují poštovné či dopravné.


Poštovné:

Česká pošta - dobírka175,- Kč
Přepravní služba PPL - dobírka   150,- Kč   

Objednávku je možné uskutečnit přes e-shop či e-mailem (info@modrotisk-danzinger.cz). Množství není nijak limitováno. V případě použití vlastního plátna  nezaručujeme 100% výsledek.

MENUX