Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
(+ 420) 777 908 404info@modrotisk-danzinger.cz
Po - Pá:9:00 - 15:30

Máte dotaz? Napište nám

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

Jak vyrobit vlastní vzor

Základem pro výrobu modrotisku je plátno, tiskařská reserva a špetka fantazie. „Máte-li k tomu ještě i trochu chuti něco vytvářet, pak snad pro Vás nebude ztrátou čas, který věnujete přečtení tohoto textu.“ Pro výrobu modrotisku používáme bílé či jinobarevné plátno (klasický modrotisk je na bílém podkladě), složením 100% bavlna, bez jakýchkoliv chemických úprav.

Jelikož se jedná o reservážní tisk či malbu, spočívá princip výroby v nanesení tzv. Papu (tiskařské reservy) na plátno, který při následném barvení zabrání barvě v přístupu k vláknu. Proto se tato místa neobarví. Po pozdějším odstranění reservy v kyselém roztoku se objevuje motiv, vždy v barvě podkladu.

 

Nanesení reservy na plátno lze provádět různými způsoby. Nejčastěji štětcem či razítky (nedoporučují se bramborová), popřípadě tiskařskou formou. Z důvodu chemického složení není vhodné nanášet Pap na plátno přímo rukou. Pokud to uděláte, je nutné po ukončení práce intenzivní omytí. Po dokončení malby se musí nechat dílo dobře proschnout, aby nedošlo při manipulaci k obtisknutí a zároveň k nevratnému znehodnocení díla. Dále následuje barvení plátna barvou Indigo, tradičním, velmi starým způsobem, které za Vás uděláme my. Takto zpracovaný modrotisk je třeba nakropit a pečlivě vyžehlit. Tím dosáhneme vysokého lesku. Tuto operaci doporučujeme po každém praní. Jedná se o tzv. oživení modrotisku. Modrotisk pereme v mýdlovém roztoku, max. 40 st. teplém.

Co budete na výrobu modrotisku potřebovat

Plátno bílé šíře 85 cm modrotisk

Plátno bílé - šíře 85 cm, 135g/m2 Cena za 1 m

Tiskařská reserva modrotisk

1 l tiskařské reservy vystačí na 50 m plátna. 1 dcl dostačuje na 5 m plátna. Cena za 1 dcl.

Postup práce

  1.   Na rovnou plochu, nejlépe stůl, si připravíme vyžehlené plátno. Jelikož reserva skrz plátno často prosakuje, je vhodné jej podložit.
  2.   Do kalíšku si připravíme důkladně promíchanou reservu. Musí být dobře roztíratelná, ovšem ne „vodová“. Reserva je ředitelná vodou.
  3.   Dále je třeba mít po ruce tužky, štětce, razítka atd.
  4.   Pomocí štětců či razítek začneme reservu nanášet na plátno ve velmi slabé vrstvě.
  5.   Dbáme na případné nežádoucí odkápnutí reservy na plátno. V takovém případě doporučujeme zasaženou část začlenit do vzoru.
  6.   Je vhodné volit vzory jemné, složené z linek a teček. Velkým plochám se spíše vyhýbat.
  7.   Po ukončení práce necháme nehybně dílo zaschnout. Malba musí být na omak suchá.
  8.   Pokud bylo zakoupené plátno rozstříháno na menší kousky, je nutné je zpět sešít do pruhu o šířce 80 cm tak, aby díly měly kresbu na jednu stranu.
  9.   Takto připravený výrobek je možné odevzdat k obarvení.
Připravený výrobek nám k obarvení můžete odevzdat buď osobně během provozní doby nebo zasláním na naši adresu. Nezapomeňte na sebe uvést zpáteční kontakt.

Cena za colorování plátna od nás barvou indigo je 65 Kč/1m. V případě dodání vlastního plátna je cena  95Kč/1m.
Ceny neobsahují dopravné.

MENUX