ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Máte dotaz? Napište nám

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

Jak vyrobit vlastní vzor

Základem pro výrobu modrotisku je plátno, tiskařská reserva a špetka fantazie. „Máte-li k tomu ještě i trochu chuti něco vytvářet, pak snad pro Vás nebude ztrátou čas, který věnujete přečtení tohoto textu.“ Pro výrobu modrotisku používáme bílé či jinobarevné plátno (klasický modrotisk je na bílém podkladě), složením 100% bavlna, bez jakýchkoliv chemických úprav.

Jelikož se jedná o reservážní tisk či malbu, spočívá princip výroby v nanesení tzv. Papu (tiskařské reservy) na plátno, který při následném barvení zabrání barvě v přístupu k vláknu. Proto se tato místa neobarví. Po pozdějším odstranění reservy v kyselém roztoku se objevuje motiv, vždy v barvě podkladu.

 

Nanesení reservy na plátno lze provádět různými způsoby. Nejčastěji štětcem či razítky (nedoporučují se bramborová), popřípadě tiskařskou formou. Z důvodu chemického složení není vhodné nanášet Pap na plátno přímo rukou. Pokud to uděláte, je nutné po ukončení práce intenzivní omytí. Po dokončení malby se musí nechat dílo dobře proschnout, aby nedošlo při manipulaci k obtisknutí a zároveň k nevratnému znehodnocení díla. Dále následuje barvení plátna barvou Indigo, tradičním, velmi starým způsobem, které za Vás uděláme my. Takto zpracovaný modrotisk je třeba nakropit a pečlivě vyžehlit. Tím dosáhneme vysokého lesku. Tuto operaci doporučujeme po každém praní. Jedná se o tzv. oživení modrotisku. Modrotisk pereme v mýdlovém roztoku, max. 40 st. teplém.

Co budete na výrobu modrotisku potřebovat

Plátno bílé šíře 85 cm modrotisk

Plátno bílé - šíře 85 cm, 135g/m2 Cena za 1 m

Tiskařská reserva modrotisk

1 l tiskařské reservy vystačí na 50 m plátna. 1 dcl dostačuje na 5 m plátna. Cena za 1 dcl.

Postup práce

  1.   Na rovnou plochu, nejlépe stůl, si připravíme vyžehlené plátno. Jelikož reserva skrz plátno často prosakuje, je vhodné jej podložit.
  2.   Do kalíšku si připravíme důkladně promíchanou reservu. Musí být dobře roztíratelná, ovšem ne „vodová“. Reserva je ředitelná vodou.
  3.   Dále je třeba mít po ruce tužky, štětce, razítka atd.
  4.   Pomocí štětců či razítek začneme reservu nanášet na plátno ve velmi slabé vrstvě.
  5.   Dbáme na případné nežádoucí odkápnutí reservy na plátno. V takovém případě doporučujeme zasaženou část začlenit do vzoru.
  6.   Je vhodné volit vzory jemné, složené z linek a teček. Velkým plochám se spíše vyhýbat.
  7.   Po ukončení práce necháme nehybně dílo zaschnout. Malba musí být na omak suchá.
  8.   Pokud bylo zakoupené plátno rozstříháno na menší kousky, je nutné je zpět sešít do pruhu o šířce 80 cm tak, aby díly měly kresbu při jedné straně. Při šití je nutné zachovat minimálně jeden rovný okraj.
  9.   Takto připravené plátno můžete předat k obarvení.
Připravené plátno k obarvení nám můžete předat osobně během provozní doby nebo zaslat na naši adresu. Nezapomeňte na sebe uvést poštovní a fakturační údaje, včetně telefonního kontaktu. Standartní doba realizace colorování (barvení) 2-3 týdny.

Upozornění: Před Vánoci se může lhůta barvení prodloužit i o několik týdnů. Dodání do Vánoc garantujeme u doručených pláten k obarvení na naši adresu do 25.11.!!!

Cena za colorování (barvení) plátna zakoupeného u nás je 85 Kč/1m. Pokud použijete vlastní plátno (100% bavlna nebo 100% len) cena je 120Kč/1m. Ceny neobsahují dopravné.

Otázky a odpovědi

Jak dlouho vydrží tiskařská rezerva?

Doba zpracovatelnosti tiskařské rezervy - od zakoupení je 6 měsíců. Nesmí zmrznout!!!

Lze barvit konfekci - trička, kalhoty atd.?

Nelze, naše technologie umožňuje barvení pouze v metráži do šíře 90 cm.

Jaké materiály lze barvit?

100% bavlna, 100% len. Syntetické materiály a úplety barvit nelze.

Lze ovlivnit odstín modré?

Lze dohodnout světlejší nebo tmavší variantu, ale nelze docílit 2x stejného odstínu. Každá várka barvení je originální.

Co je nutné zohlednit při práci s rezervou?

Rezervu nanášíme minimálně 3 cm od okraje plátna (z důvodu technologie barvení)

Lze zkrátit termín barvení?

Ano, pouze po předchozí dohodě v závislosti na momentálních možnostech. V tomto případě účtujeme expresní příplatek +1200,-

MENUX